GOZDNE DROBTINICE

april 2022

RAZNOLIKOST NAS BOGATI

Svet je raznolik in prav je, da ga takšnega spoznajo že otroci. Da se raznolikosti ne ustrašijo, pač pa jo sprejmejo in ji z veseljem podajo roko.

S tem namenom smo organizirali prav poseben obisk. Obiskal nas je Anže, ki je zaradi cerebralne paralize na vozičku. Spremljala sta ga osebna asistentka Katja, ki opravlja čudovito delo, ter štirinožna pomočnica Cookie. Cookie ni le Anžetov hišni ljubljenček, pač pa izšolana službena psička pomočnica. Pomaga mu odpirati vrata, predale in omare, pobirati padle predmete, sezuvati nogavice in slačiti jopico, najbolj pa uživa, ko je čas za igro. In kam smo se skupaj odpravili – ja, tja kjer smo najraje – v gozd. To je bil z vozičkom pravcati podvig, a se nismo dali. Vsi smo uživali v skupnem druženju v naravi in tudi Anže je užival na našem počivalniku, ko je zrl med drevesne krošnje. Otroci so preizkusili vožnjo z vozičkom, se igrali s Cookie in Anžetu zastavljali vprašanja. Preživeli smo čudovit dan, otroci pa so razširili svoja obzorja in spoznali, da je svet raznolik in zato še bolj zanimiv.

Barbara Škerlec

februar 2022

OTROCI SO REKLI

Otroci so rekli: “Dajmo si izmislit igrala!” In so si jih izmislili. Tega na igrišču ne boste videli. Tam so igrala že izdelana in dodelana. Z natančno določenim namenom uporabe. Prideš in se po stopnicah vzpneš na tobogan. Ko pa smo v gozdu in si igrala izmislijo otroci, pa se v njihovih glavah veliko dogaja: Razmišljajo, preizkušajo, delajo napake, se iz napak učijo. Sodelujejo, se dogovarjajo, sklepajo kompromise, medsebojno komunicirajo. Včasih vodijo “projekt”, včasih sledijo vodji. Preizkušajo svoje sposobnosti, se učijo sprejemati neuspehe in se veselijo uspehov. Razvijajo domišljijo in ustvarjalnost. Načrtujejo, predvidevajo in se tudi uštejejo (in se iz napak veliko naučijo, in jih sprejmejo kot najbolj običajen del življenja). Krepijo gibalne sposobnosti in medsebojne odnose. Predvsem pa se neznansko zabavajo. In celo dopoldne je kar naenkrat premalo. Vse to in še več je možno le v gozdu. Zato ga imamo tako zelo radi.

Barbara Škerlec