Girls Do Code 2020/2021

Programu v okviru projekta GIRLS DO CODE se je na naši šoli priključilo 13 deklet iz 5. in 6. razreda.

Tečaj je potekal 11 tednov po 2 šolski uri in ga je izvajala certificirana Microsoft Innovative Educator učiteljica. Med tečajem smo se srečevale z različnimi izzivi, ki smo jih uspešno reševale.

Dekleta so brezplačno spoznala osnovne koncepte programiranja, metode reševanja problemov, izvedla in razvila lastne projekte ter igre, se naučila varne uporabe interneta ter razvijala inovativnost in ustvarjalnost.

V projektu je sodelovalo 300 deklet 5. in 6. razreda iz 30 slovenskih osnovnih šol.

V prihodnosti bo nepoznavanje računalniškega jezika podoben izziv, kot je danes nepismenost. Kljub temu, da v prihodnosti ne bo vsako delo vključevalo programiranja, je ključno, da se otroci naučijo osnov razumevanja programskih jezikov in digitalnih znanj, saj nas le-ti učijo novih načinov razmišljanja, kako problem razdrobiti v zaporedje manjših, bolj obvladljivih sklopov.

S projektom GIRLS DO CODE se želi

• povečati zanimanje deklet za tehnologijo in druge STEM poklice,
  • dvigniti nivo digitalne pismenosti med njimi,
  • zmanjšati razlike med spoloma na delovnih mestih v IKT sektorju,
  • ovreči predsodke o ženskah na STEM področju.

Pobudniki projekta so Simbioza Genesis, socialno podjetje, Digital School in Celtra d.o.o.

***************************************

V tem šolskem letu sem se prijavila na tečaj Girls Do Code, ki ga vodi učiteljica Nina Pavlinek. Ta tečaj poteka preko videokonferenc. Učimo se programirati z osnovnimi računalniškimi ukazi ter izdelati svojo igrico. Ta tečaj mi je zelo všeč in upam, da bo potekal tudi naslednje šolsko leto. Pri urah se najprej pogovorimo o snovi, potem pa rešujemo naloge. Učenke, ki so hitre in rešimo vse zadane naloge, dobimo posebne izzive. Če rešimo vse izzive, pa lahko izdelujemo svoje projekte.

Lara Okrogelnik Klampfer, 6. A

***************************************

NAŠI PROJEKTI (klikni na sliko)

Projekti risanja